روکش یک کلاهک از جنس سرامیک یا فلز است (در برخی موارد ترکیبی از این دو ماده می باشد). روکش دندان روی دندان ها قرار می گیرد. و از آن ها در برابر نیروهای عمودی و جانبی شکننده جلوگیری می کند.

بهترین تخفیفات روکش

چرا دندان روکش می شود

دندان‌هایی که دیواره‌هايشان شکسته يا مقدار زیادی از ساختار آنها به دلیل پوسیدگی از بین رفته باشد از روکش استفاده می کنند؛ همچنين دندان‌هايی كه به دلیل عصب‌کشی یا نازک شدن جداره، احتمال شکستن ‌شان وجود داشته باشد، با روکش‌ها بازسازی می شوند.

انواع روکش ها

  • روکش های چینی و فلزی

    روکش های چینی و فلزی روکش هایی هستند که درون آن ها از فلز استفاده شده و سطح خارجی آن از جنس چینی است و عمدتا در پشت روکش ها لبه های فلزی وجود دارند که به مرور زمان و با تحلیل لثه ها ممکن است لبه های فلزی نمایان شوند. در طول زمان به دلیل خوردگی ممکن است لبه های فلزی سیاه یا آبی شده ،نمای بد رنگی در لثه ایجاد نماید . بطور کلی رنگ چینی در این روش شفافیت کمتری نسبت به ساختار واقعی دندان دارد .دوام این روکش ها در صورتی که وضعیت بهداشت دهان بیمار خوب باشد ،مطلوب است.

  • روکش های چینی و طلایی

    در این روکش ها قسمت داخلی روکش که در تماس با بافت دندان است از طلا و لایه بیرونی آنها از چینی ساخته می شود. طلا بدلیل خواص منحصر به فرد خود بهترین ماده در دندانپزشکی محسوب می شود. هیچ گونه خوردگی یا تغییر رنگ در این روکش ها در اطراف لثه ایجاد نمی شود. تطابق طلا با بافت دندان بسیار مطلوب است و حتی در طول زمان با فشارهای جویدن بهبود می یابد . این روکش ها از لحاظ دوام، عالی محسوب می شوند.

  • روکش های تمام سرامیکی

    در مواردی که زیبایی اولویت اصلی محسوب می شود، روکش هایی که بصورت یکپارچه از سرامیک یا چینی ساخته شده اند زیبایی فوق العاده ای حاصل می کنند. روکش های تمام سرامیک سازگاری بسیار مطلوبی با لثه دارند . انواع سرامیک ها با استحکام زیاد مانند سیلیکات و زیرکونیا برای این روکش ها کاربرد دارند. تغییر رنگ یا سایه تیره در لبه های این روکش ها دیده نمی شود. دوام آنها مطلوب و زیبایی آنها فوق العاده است.

آیا دندان عصب کشی شده باید روکش شود

دندان‌های عصب کشی شده که بیش از نیمی از تاج اصلی دندان از دست رفته است، برای جلو گیری از شکستن نیمه باقیمانده دندان نیاز به روکش دارند.

مراقبت از روکش

روکش دندان عصب کشی شده نیاز به مراقبت بیشتری دارد. چرا که دندان دیگر زنده نیست که در صورت بروز پوسیدگی مجدد ، درد بگیرد و زنگ خطر باشد. پس رعایت بهداشت بالا و چک آپ سالانه این دندانها واجب است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *